Acasă

Bilete
18:00 SCENA ȘURII

PutriPop (RO, HU)
19:30 Nadara (RO)
21:30 Ferenczi György & Rackajam (HU)
23:30 Dans tradițional & Jam Session – Gazdă: Erdőfű zenekar (HU)
16:00 SCENA ȘURII

De la trupă de dans pentru copii până la lumina reflectoarelor – Discuție cu organizatorii principali ai festivalului și cu membrii Ansamblului de Dans Fecioresc din Țara Călatei (HU)
18:00 Fölszállott a páva show
19:30 Grupul Iza (RO)
21:30 Fonó zenekar (HU)
23:30 Dans tradițional – Gazdă: Erdőfű zenekar (HU)
12:00 ȘURA STUDIO

Video de arhivă despre Țara Călatei
14.00 Trupa din Ceuaș (titlu neoficial), film documentar maghiar, 2001, Szomjas György (56′) (HU)
15.00 Mundruc, film documentar maghiar, 1997. Sztanó Hédi (24′) + Q&A Sztanó Hédi, Dénes Zoltán (HU)
16.00 Eterna Țară a Călatei (titlu neoficial), film maghiar, 2005 + Q&A Kelemen László – regizor muzical (HU)
12.00 ȘURIȚA COPIILOR

Activități meșteșugărești pentru copii
13.00 Dans tradițional: Oláh Orsolya
13.40 Cântece tradiționale: Oláh Orsolya
16.00 Dans tradițional: Bulyáki Anett & Oszlánszki Patrik
16.00
MUZEUL ETNOGRAFIC

Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (HU)
17.00 Prezentarea etnografică a portului popular din Mera – Dr. Tötszegi Tekla (HU/RO)
14.00 MUZEUL BIVOLULUI

Povestea creșterii bivolilor în Mera – Varga György (HU/RO)
15.00 Activități de pedagogie muzeală pentru copii (HU). Întâlnire la 14.45
13:00
SCENA ȘURII

Curs de dansuri tradiționale din Țara Călatei – Muszka György, Muszka Ilona
16:00 Bognár Szilvia (HU) – concert pentru familii
18:00 deRuts (Chile)
20:00 Nightlosers (RO)
22:00 Besh o droM (HU)
23:30 Dans tradițional – Gazdă: Erdőfű zenekar (HU) – muzicieni din Călata & Pălatca
14.00 BISERICA REFORMATĂ

Dresch Mihály – ifj. Csoóri Sándor – Lőrincz Hortenzia (HU)
13.00
ȘURA STUDIO

Muzicantul din Göttingen, documentar, România, 2012, Mihai Andrei Leaha, (17′) (RO, cu subtitrare EN)
14.00 Dancing Room, producție BBC, 1995. Simon Broughton (46′) + Q&A Simon Broughton (EN)
10.00
ȘURIȚA COPIILOR

Activități meșteșugărești pentru copii
12.00 Dans tradițional: Oláh Orsolya, Orbán Tamás
12.40 Cântece tradiționale: Oláh Orsolya
13.30 Povești pentru copii: Agócs Gergely (HU)
13.00
MUZEUL ETNOGRAFIC

Prezentarea etnografică a portului popular din Mera – Dr. Tötszegi Tekla (RO)
15.00 Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (HU)
16.00 Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (RO/EN)
17.00 Prezentarea etnografică a portului popular din Mera – Dr. Tötszegi Tekla (HU)
10.00 MUZEUL BIVOLULUI

Expoziția micilor producători din Țara Călatei – Gazdă: Sara Meaker & Douglas McFarlane
12.00 Obiceiurile bivolilor – Varga György (HU/RO)
15.00 Activități de pedagogie muzeală pentru copii (HU/RO). Întâlnire la 14.45.
16.00 Povești despre bivoli – Varga György (HU/RO)
13.00
CHILL ZONE

Din Scoția în Ardeal – ajutoarele micilor producători din Țara Călatei. – Sara Meaker & Douglas McFarlane (EN)
14.00 Nightlosers Q&A (limba discuției: RO/HU)
15.00 Povești pentru adulți – Agócs Gergely (HU)
16.00 Sfintele Lămpașe – de la Berehove în Moldova – prezentarea proiectului, masă rotundă, vernisaj de expoziție – Váradi Levente (HU)
16:00 SCENA ȘURII

Eztán (RO)
18:00 Laura Lackey’s Rhythm Revue (USA)
20:00 Guajiro Calentano (MX)
22:00 Oláh Gipsy Beats (HU)
23:30 Dans tradițional – Gazdă: Erdőfű zenekar (HU) – muzicieni: Călata & Ceuaș
11:00
BISERICA REFORMATĂ

Slujbă de sărbătoare
14.00 Csoóri Sándor and sons (HU)
14.00
ȘURA STUDIO

Filmul baladelor – Pe urmele lui Kallós Zoltán (titlu neoficial) – partea I, film documentar maghiar, 1989. Gulyás Gyula, Gulyás János (53′) + Masă rotundă: cu prieteni vechi și colaboratori anteriori (HU)
15.30 Transylvania – The Band Plays On, documentar BBC (RO/HU, cu subtitrare EN), 1991. Simon Broughton + Q&A (EN)
10.00
ȘURIȚA COPIILOR

Activități meșteșugărești pentru copii
13:00 Curs de dansuri tradiționale din Țara Călatei – Muszka György, Muszka Ilona
13.00 Povești pentru copii: Agócs Gergely (HU)
16.00 Dans tradițional: Oláh Orsolya, Orbán Tamás
16.40 Cântece tradiționale: Oláh Orsolya
12.00
MUZEUL ETNOGRAFIC

Activități de pedagogie muzeală pentru copii. Întâlnire: 11.45
14.00 Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (RO/EN)
15.00 Prezentarea etnografică a portului popular din Mera – Dr. Tötszegi Tekla (HU)
16.00 Vizită ghidată în Muzeul Etnografic din Mera (HU)
17.00 Prezentarea etnografică a portului popular din Mera – Dr. Tötszegi Tekla (RO)
12.00
MUZEUL BIVOLULUI

Expoziția micilor producători din Țara Călatei – Gazde: Sara Meaker & Douglas McFarlane
12.00 Povestea creșterii bivolilor în Mera – Varga György (HU/RO)
16.00 Povești despre bivoli – Varga György (HU/RO) + Q&A Molnár Beáta, UBB, Departamentul de Etnografie si Antropologie Maghiara, doctorand (HU)
13.00
CHILL ZONE

Guajiro Calentano Q&A (EN)
14.00 Fenomenul glocalizării și efectul său asupra culturii locale – discuție Speakeri: Borysiak Jakub (Polskie Radio), Mario Hernández (PromociónMusical.es), Simon Broughton (Songlines) (EN)
15.00 Povești pentru adulți – Agócs Gergely (HU)